Gå till innehåll
Folkets hus idag

Om Lindesbergs Bio

Upplev mer än bara bio på Lindebserg Bio

På Lindesbergs Bio handlar det om så mycket mer än att bara se film på vita duken. Här bjuds du in till en värld av upplevelser där gränserna mellan konstformer suddas ut. Förutom biovisningar kan du njuta av direktsända operaföreställningar, fängslande teateruppsättningar, inspirerande föreläsningar och spännande möten. Vi är stolta över att vara en plats där kultur och gemenskap möts, oavsett om du är här för att njuta av en storslagen film eller för att ta del av en tankeväckande föreställning.

En modern biograf med gamla anor
Sedan slutet av 2019 har Lindesbergs Bio tagit steget in i den digitala eran. Nu kan du enkelt boka dina biljetter online och få en smidig överblick över alla våra aktuella visningar och evenemang. På vår hemsida hittar du information om kommande föreställningar och länkar till biljettbokningen. Oavsett om du sitter på plan 1 med våra 210 platser eller föredrar en mer intim upplevelse på plan 2 med 45 platser, garanterar vi en bekväm och trevlig miljö.

En gemenskap som gör skillnad
Lindesbergs Bio är inte bara en plats för kultur – det är en plats där unga får möjlighet att växa. Biografen drivs av Besök Linde AB tillsammans med engagerade skolungdomar som utgör olika arbetslag. För många av dem är detta det första steget in i arbetslivet, en chans att lära sig, utvecklas och samla erfarenheter för framtiden.

Men vi gör inte detta ensamma. Vi har också ett fantastiskt gäng volontärer, personer i alla åldrar som brinner för att skapa en levande biograf och ge besökarna det lilla extra. Utan ungdomarnas drivkraft och volontärernas hängivenhet hade vi inte kunnat erbjuda den kvalitet och värme som gör Lindesbergs Bio unikt.

Framtiden börjar här
På Lindesbergs Bio ser vi fram emot att fortsätta utveckla verksamheten, skapa nya minnen och ge dig oförglömliga upplevelser. Så oavsett om du vill sjunka ner i en skön biofåtölj, fascineras av en liveoperas prakt eller inspireras av en föreläsning – välkommen till Lindesbergs Bio, där magi händer!

Biografens framkomst

Folkets hus dåtid

Byggnaden Folkets hus uppfördes 1922 av föreningen med samma namn.

Föreningen – Folkets hus i Lindesberg bildades redan den 9 maj 1908 och hade sedan dess samlat intäkter från dans arrangemang i ”Folkets park”, för att kunna finansiera bygget av huset.

Diskussionerna om att bygga ett Folkets hus fortsatte under hela 1910 talet. Beslut i fråga togs inte förens den 2 november 1919, då man köpte en tomt i hörnet av Kristinavägen och Borgmästaregatan av byggmästaren L.E. Larsson, för 8.500kr.

En ritning i tre våningar uppgjordes av ingenjör G. Ställberg och byggnadsarbetet leddes av byggmästare Gustav Halvarsson.

Den officiella invigningen för huset skedde söndagen den 22 december 1922. Invigningstalet hölls av Magnus Sjölin, men verksamheten hade redan smygstartat och dagen innan framfördes den första teaterföreställningen: Hennes förflutna skrivet av W von Scholz, framfört av Allan Rydings teatersällskap.

Fastigheten inreddes med scen, läktare, loger, 455 sittplatser i en stor sal, en mindre B-sal med 125 sittplatser, tre expeditionslokaler, vaktmästarebostad med ett rum och kök, tre bostadslägenheter med två rum och kök och en lägenhet med ett rum och kök, samt en C-sal. Dekorationsmålningar utfördes av dekoratör M. Hallengren från Stockholm.

Den stora salen byggdes om 1939 för att bli en modern biografsalong med 448 resårstoppade fåtöljer, sluttande golv, plyschklädda väggar och tak samt modern ventilationsanläggning

Sidinformation

Senast uppdaterad:
10 januari 2025